7 lat walki zakończone sukcesem

W 2016 roku ówczesny starosta Andrzej Ciołek i burmistrz Tomasz Luto wyrazili zgodę na wybudowanie drogi wojewódzkiej ulicami: Kolejową, 1-go Maja, Zatorową, Gumbińską, i podpisali stosowne porozumienie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Starosta Ciołek zabiegał od początku o taki przebieg drogi nie zważając na to, iż ewidentnie działa przeciwko bezpieczeństwu mieszkańców i kluczowemu kierunkowi rozwoju Gołdapi, jakim jest uzdrowisko.

Od roku 2017 grupa mieszkańców Gołdapi rozpoczęła protest przeciwko przebiegowi drogi DW651 przez teren miasta. Warto w tym miejscu przypomnieć, że mieszkańcy nigdy nie byli przeciwko remontowi drogi poza granicami miasta Gołdap, wręcz przeciwnie wspierali pisemnie dążenia mieszkańców gminy Dubeninki wnioskujących o jak najszybsze wykonanie remontu. Protest dotyczył tylko i wyłącznie odcinka przebiegającego przez miasto. Protestujący mieszkańcy już w 2018 roku doprowadzili do podzielania inwestycji na odcinek miejski i poza miastem. To umożliwiło realizację remontu poza miastem ze środków wówczas dostępnych – niestety nie zrobiono tego.

Kluczowe petycje w tej sprawie podpisało około 500 osób, a aktywnie, na bieżąco działało około 20 osób. Powstało kilkadziesiąt wniosków, petycji i pism do instytucji na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim. Mieszkańcy uczestniczyli w wielu spotkaniach w Gołdapi, Olsztynie i Warszawie. Do dziś Ministerstwo Rozwoju nie rozstrzygnęło odwołania mieszkańców od decyzji wojewody o zezwoleniu na budowę (ZRID) podjętej w grudniu 2021 roku.

Pomimo hejtu wobec mieszkańców prowadzonego w sieci, niechęci i krytyki ze strony starostwa i burmistrza Gołdapi oraz polityków regionalnych, mieszkańcy nie stracili wiary w słuszność protestu.

Dziś, jako swoisty mikołajkowy prezent, mieszkańcy otrzymali potwierdzenie, że Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ostatecznie wycofał się z pomysłu poprowadzenia drogi DW651 przez miasto. Z informacji jakie otrzymaliśmy, wynika, iż w przyszłym roku rozpocznie się projektowanie „łącznika”, czyli dokończenia obwodnicy Gołdapi od strony południowo-wschodniej, a jednocześnie remont drogi od granicy miasta w stronę Dubeninek. Bardzo nas to cieszy!

Dziękuję tym wszystkim mieszkańcom, którzy przez 7 lat poświęcali swój czas, pieniądze i wiedzę, aby dzieci, mieszkańcy, kuracjusze czuli się bezpiecznie na ulicy Kolejowej i 1-go Maja, a uzdrowisko Gołdap rozwijało się w sposób zrównoważony, zgodny z europejskimi tendencjami rozwoju miast.

Dziękuję Wam!
Zbigniew Mieruński
Zdjęcia z protestu w dniu 1 kwietnia 2019 r.

Powiązane artykuły